Dnes otvorené 08:00 - 19:00, Pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá

+421903655648

Ako pomáhame pacientom: Kastrácia a sterilizácia králikov

Ako pomáhame pacientom: Kastrácia a sterilizácia králikov

Pre kastráciu, resp. sterilizáciu králikov sa obvykle rozhodujú majitelia, ktorí týchto králikov chovajú ako domácich miláčikov. Kastrácia/sterilizácia dokáže pomôcť vyriešiť viac problémov.

Výhody sterilizácie / kastrácie

  • Prevencia nežiadaného potomstva - V prípade, že by ste chceli podstúpiť tento zákrok u samice králika, odporúča sa počkať, kým bude hormonálne aktívna. U nás na klinike čakáme aj do 8. mesiaca veku, u oboch pohlaví. Minimálna hmotnosť je 1 kg, z dôvodu, aby boli orgány dostatočne vyvinuté.

  • Zabránenie nepríjemnému správaniu a agresivite - Samec zvykne byť agresívny hlavne z dôvodu, že si chce chrániť svoje územie. Pri samiciach je takéto správanie pozorované keď im vrcholí cyklus (tento dôvod vedie majiteľov k rozhodnutiu sterilizovať ich králičicu najčastejšie) alebo aj počas gravidity.

  • Eliminácia falošnej gravidity - Samice nemajú pravidelné obdobie ruje. Tento problém spočíva v tom, že samica sama sebe privodí pocit, že je gravidná a následne sa začne podľa toho správať. Začne budovať hniezdo pre svoje mláďatá, začne byť agresívna, častokrát začne produkovať aj mlieko. Celý jej reprodukčný systém bol teda oklamaný.

  • Prevencia ochorení pohlavného aparátu - Týmto veterinárnym zákrokom je možné znížiť riziko vzniku rakoviny semenníkov u samcov a rakoviny maternice u samíc. Okrem toho je tu aj menšie riziko vzniku rakoviny vaječníkov a rakoviny mliečnych žliaz

Postup samotného zákroku - sterilizácia samice králika

Pred samotným zákrokom je potrebná návšteva kliniky, aby sme mohli pacienta vyšetriť a zhodnotiť jeho zdravotný stav, či bude možné podstúpiť tento zákrok. Majiteľom pacientov ponúkame aj vyšetrenie krvi, nakoľko máme na našej klinike prístroje, ktoré nám umožňujú mať výsledky analýzy do 15 minút. 

  • Zvieratko nesmie mať pred zákrokom hladovku. Môže predtým normálne príjmať potravu. 
  • Pacient dostane pred samotným zákrokom lieky proti bolesti, antibiotiká a lieky na podporu trávenia. Postupne sa uvedie do sedácie a následne, prostredníctvom inhalačného anesteziologického prístroja, do celkovej chirurgickej anestézie. V tejto fáze dokážeme umožniť aj priamy prísun kyslíka pacientovi. Bruško králičice sa musí vyholiť a vydezinfikovať.
  • Čo sa týka rezu, vedie sa v stredovej línii a rezná ranka má dĺžku 3 - 4cm. Potom nasleduje samotné vybratie maternice spolu s vaječníkmi. Po ich vybratí sa celá rana šije v troch vrstvách - brušná stena, podkožie a posledná vrstva je koža, ktorá sa šije skrytým vnútrokožným stehom vstrebateľným šicím materiálom, z toho dôvodu nie je nutné vyberať stehy.
  • Pri domácej starostlivosti je nevyhnutné, aby bol zabezpečený predovšetkým pokoj, pohodlie, čistý priestor a kvalitné krmivo. Po zákroku majitelia doma podávajú zvieratku lieky minimálne 5 dní proti bolesti, antibiotiká a lieky na podporu trávenia (všetko sa podáva do úst zvieratka). Následne príde pacient na veterinárnu kliniku na kontrolu.

Dôležitá informácia...

Je dôležité si uvedomiť, že sa jedná o chirurgický zákrok, ktorý je vykonávaný v celkovej narkóze. Tento typ úkonu so sebou vždy prináša riziko, či už počas samotnej operácie, ako aj po nej. Toto riziko sa zvyšuje spolu s vekom zvieratka, preto odporúčame sa vopred poradiť s veterinárnym lekárom.