Dnes otvorené 08:00 - 19:00, Pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá

+421903655648

Aké ochorenia môže kliešť prenášať?

Aké ochorenia môže kliešť prenášať?

Kliešte patria medzi najčastejších neželaných hostiteľov, ohrozujúci psov a mačky pri ich potulkami prírodou. Začínajú sa vyskytovať už s príchodom jari.

Kliešte sa vyskytujú predovšetkým v období od konca marca do októbra. Natrafiť na nich môžeme hlavne v oblastiach listnatých stromov, ale taktiež aj v zanedbaných záhradách, mestských parkoch, či zmiešaných lesoch.

Čo môže kliešť prenášať?

Najzávažnejšie ochorenia, ktoré môže kliešť preniesť na nášho chlpatého miláčika sú:

  • Borelióza - jedno z najviac vyskytujúce sa ochorenie prenášané kliešťami z rodu Ixodes. Nazýva sa aj ako lymfská borelióza, alebo tzv. lymfská choroba. Prvé príznaky pozorujeme 2-3 týždne po nasatí kliešťa. Ochorenie spôsobuje hlavne vysokú teplotu, opuchy, bolestivosť kĺbov, stuhnutý chrbát, či depresiu. V pokročilejších štádiách dochádza k postihnutiu obličiek, či zápalu srdcového svalu. To vo vysokom štádiu môže viezť až k úhynu. Môžu sa vyskytnúť aj také prípade, že pes nebude vykazovať špecifické príznaky. 

  • Babezióza - Parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje rozpad červených krviniek. Ochorenie prenášajú kliešte z rodu Ixodes. Priebeh tohto ochorenia môže striedať obdobie s príznakmi s obdobím bez akýchkoľvek symptómov. Prvé príznaky môžeme pozorovať už 10-21 dní po napadnutí kliešťom. Symptómy: typickým príznakom pre toto ochorenie je tmavý moč. Toto zafarbenie je spôsobené práve rozpadom červených krviniek. Ďalej je to apatia, slabosť, nechutenstvo, horúčka, anémia, ikterus, zväčšenie sleziny, sťažené dýchanie, zápal svalov. Babezióza patrí k veľmi závažným ochoreniam, ktoré môže viezť až k úhynu zvieraťa.

  • Anaplazmóza - Bakteriálne ochorenie napádajúce biele krvinky a krvné doštičky prenášané kliešťami z rodu Ixodes. Inkubačná doba anaplazmózy je cca týždeň. Príznaky: kašeľ, nechutenstvo, letargia, krívanie, nadmerné pitie. Môže dôjsť ľahšie ku krvácaniu z nosa, či konečníka, čo je spôsobené zníženým počtom krvných doštičiek.

  • Ehrlichióza - Bakteriálne ochorenie prenášané hlavne kliešťami z rodu Rhipicephalus a Dermacentor. Ehrlichie napádajú, tak isto, ako anaplazmy, biele krvinky. Príznaky pozorujeme minimálne po týždni a sú veľmi rôznorodé: podkožné krvácanie, krvácanie z nosa, nechutenstvo, horúčka, bledé sliznice, opuchnuté kĺby, zväčšené lymfatické uzliny. 

  • Mykoplazmóza - Nazýva sa aj ako hemoplazmóza. Ide o bakteriálne ochorenie napádajúce červené krvinky. Mykoplazmózu prenášajú kliešte aj blchy a vyskytuje sa hlavne u mačiek, kde je možný prenos aj na nenarodené mačiatka cez placentu. U psov sa vyskytuje zriedka. Symptómy: bolesť brucha, výtok z nosa, či ústa, krívanie, opuchy,  zápal kože, horúčkovité javy (horúčka / zimnica).