Dnes otvorené 08:00 - 19:00, Pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá

+421903655648

Prípad z kliniky: Mica a hypertyreóza

Prípad z kliniky: Mica a hypertyreóza

Mica je mačička, ktorú už od novembra trápia gastrointestinálne problémy, jeden deň zvracia, potom je dva dni kľud, a potom zase zvracia.

Okrem toho si majiteľka všimla, že žerie vo väčšom množstve, ale stále je štíhla, vypadáva jej srsť, taktiež viac pije a močí. Mici sme odobrali krv a diagnostikovali sme jej ochorenie hypertyreóza. Ide o ochorenie postihujúce najmä staršie mačky. Jedná sa o nadprodukciu hormónov štítnej žľazy z dôvodu jej hyperplazie alebo nádoru. Majiteľ si väčšinou všimne príznaky, ktoré popisovala majiteľka nášho malého pacienta - polyfagia (zvýšený príjem potravy), ale napriek tomu chudnutie, polyuria, polydypsia, hyperaktivita, agresivita, exophtalmus a iné.
 
Diagnostika spočíva v klinickom vyšetrení. Tu je dôležité nezabudnúť prehmatať štítnu žľazu, ktorá je väčšinou zväčšená, odbere krvi na kontrolu hladiny hormónu T4, zmeraní tlaku krvi, prípadne aj USG brucha a kardiologickom vyšetrení. V prípade, že sa potvrdí zvýšená hladina T4 a mačka trpí typickými príznakmi ochorenia, nasadzuje sa terapia medikamentami- thiamazolom / metimazolom. Medzi ďalšie možnosti terapie patrí podávanie špeciálne upravenej potravy, chirurgia a aplikácia rádioaktívneho jódu. Veríme, že sa Micke stav po začatí liečby čoskoro stabilizuje a bude zas robiť paničke len radosť! 
 
V prípade, že má vaše zvieratko akýkoľvek problém, neváhajte sa na nás obrátiť a dohodnúť si termín konzultácie na čísle 0903655648. Budeme sa na Vás tešiť.